Gå til indhold

Offentliggørelsen af de foreløbige vurderinger for erhvervsejendomme er begyndt

Ejere af erhvervsejendomme kan nu begynde at se deres foreløbige ejendomsvurdering på Vurderingsportalen. Vurderingerne er baseret på en ny vurderingsmetode, der sikrer større ensartethed.

Den 11. december 2023 offentliggjorde Vurderingsstyrelsen foreløbige vurderinger for landets erhvervsejendomme. Dermed er landets erhvervsejendomme for første gang siden 2012 begyndt at få en ny offentlig vurdering. Vurderingerne er baseret på en ny vurderingsmetode, der sikrer større ensartethed i vurderingerne. 

Vurdering af erhvervsejendomme er grundlæggende en vanskelig opgave, da der er få handler og mange forskellige ejendomstyper. Med det nye ejendomsvurderingssystem bliver erhvervsejendomme vurderet og beskattet efter nye regler. Erhvervsejendomme har i årevis været vurderet lavt og uensartet. De nye vurderinger bygger på en helt ny vurderingsmetode, som Folketinget vedtog i 2021. Vurderingerne udgør beskatningsgrundlaget for 2024, hvor de nye skatteregler træder i kraft. 

Hvis man som ejendomsejer er uenig i sin foreløbige vurdering, er det i første omgang ikke muligt at klage. Dog er det i helt særlige tilfælde muligt at ansøge om at få ændret den foreløbige vurdering. Det gælder fx i købs- og salgssituationer, eller hvis en ejendom er delvist undtaget fra vurdering eller grundskyld, og Vurderingsstyrelsen ikke allerede har taget højde for det.

 

Vurderingsstyrelsen sendte den 11. december en pressemeddelelse, hvori der kan læses mere detaljeret om emnet