Gå til indhold

Vurderingsstyrelsen tager Ombudsmandens udtalelse til efterretning

Folketingets Ombudsmand har i dag offentliggjort, at der ikke foretages videre undersøgelser af Vurderingsstyrelsen vejledning om tillægslån. Det tager Vurderingsstyrelsen til efterretning og bistår i øvrigt i ombudsmandens undersøgelser af yderligere tre forhold.

Folketingets Ombudsmand har undersøgt Vurderingsstyrelsens vejledningsindsats om tillægslån for 2025. På baggrund af svar fra Vurderingsstyrelsen har Folketingets Ombudsmand besluttet ikke at foretage sig yderligere. Vurderingsstyrelsen tager beslutningen til efterretning. 

”Der sker rigtig meget på ejendomsområdet lige nu, og boligejerne modtager mange informationer fra os – og vi gør vores yderste for at vejlede dem i den proces. Det gælder også i forhold til tillægslån. På den baggrund tager vi Folketingets Ombudsmands beslutning om ikke at undersøge sagen yderligere til efterretning,” siger Anne-Sofie Jensen, direktør i Vurderingsstyrelsen. 

Boligejere kan få et tillægslån, hvis de har fået en for høj skatterabat som følge af, at den først kan beregnes korrekt på årsopgørelsen. Folketingets Ombudsmand undersøgte derfor vejledningsindsatsen i forbindelse med udsendelse af breve til boligejerne.  

Vurderingsstyrelsen bistår i yderligere tre undersøgelse

Folketingets Ombudsmand bad tidligere på året Vurderingsstyrelsen om at få tilsendt kendte problemstillinger, der kunne få konkret betydning for boligejere.

På den baggrund bliver der nu iværksat undersøgelser af tre forhold om hhv. udfordringer med skattedata, en fejl i tilbagebetalingsordningen og udfordringer med at oprettelse lån på årsopgørelsen 2024. 

”Vi bistår naturligvis Folketingets Ombudsmand i sit videre arbejde og undersøgelsen af de tre konkrete forhold, som vi også tidligere har orienteret offentligheden om,” siger Anne-Sofie Jensen, direktør i Vurderingsstyrelsen. 

Efter årsopgørelsen har Vurderingsstyrelsen konstateret, at det overordnet set er gået godt med at få de tre boligskattelån på årsopgørelsen, men at der fortsat udestår en restgruppe, hvoraf langt de fleste forventes at få oprettet deres lån senest med udgangen af april. 

Vurderingsstyrelsen bistår nu Folketingets Ombudsmand i de videre undersøgelser af de tre forhold.

Læs Folketingets Ombudsmands pressemeddelelse her.